YOUTH NEW MEXICO OPEN

champs Blayne Hurst & Eric Gauna; Aileen Linares, Justin Weddige; Kloey Kielich

        Blayne Hurst and Eric Gauna earned $1,000 top prizes as champions of the 2019 Youth New Mexico Open, hosted and sponsored by Tenpins & More in Rio Rancho.

        Brock Bivins squeezed by round one of the scratch division stepladder finals 203-202 over Aileen Linares.  Aileen's cousin Yarelis Alvarez then stopped Bivins 186-177 to reach the final.

        Top seed Hurst went 6-0 in matchplay on the very difficult lane pattern, and kept up the momentum with one of the highest games of the tournament in a 238-163 win, good for a long awaited first career JBT title and the giant payday.

        Gauna won three matches in the handicap stepladder, beginning with a 192-187 thriller over Jay Heffer in round one.  The next match was even closer, as Eric again doubled in the tenth to spark a 232-231 win over Aaron Moore. 

        Top seed AJ Navarrete was leading a JBT event for the first time, and rolled a good game on the demanding pattern, but Gauna stayed on a roll, winning the finale 222-193 for his third career JBT title.

        Linares beat Alvarez for the day's Priority Girls Scratch win, and Justin Weddige beat Daunte Uribarri for the U17 win.

        Huge thanks to Steve Mackie and Tenpins, whose sponsorship made the $1,000 top prizes possible.  Over $5,300 total was awarded to the record 102 total entries.  Want in on all the fun?  Just check out the upcoming JBT schedule and come on down!

            

YNMO- final results and scholarship winners
9/29/2019    
     
  Scratch Division  
rank bowler prize
1 Blayne Hurst $1,000
2 Yarelis Alvarez $525
3 Brock Bivins $250
4 Aileen Linares $200
5 Josh Williams $205
6 Zach Harvey $5
7 Toby Cdebaca  
8 Daunte Uribarri  
9 Will Davis $22
10 Justin Weddige $124
11 Nathan Nguyen  
12 Robin Prioleau $100
13 Jonah Seawright $36
14 Morgan Ellis $24
15 Brad Harvey $24
16 Tylor MacPhee  
17 Noah Saul  
18 Lauren Jaramillo  
19 Montana Cdebaca  
20 Donius Jeffries  
21 LaMarr Damon  
22 Kallista Fritts  
23 Kara Thompson $50
24 Jayden Martinez  
     
  Handicap Division  
1 Eric Gauna $1,000
2 AJ Navarrete $500
3 Aaron Moore $300
4 Jay Heffer $200
5 Shaiden Raymond $240
6 Michael Goodman $125
7 Taylor Herson $100
8 Josh Burnett  
9 Joleigh Murphy $93
10 Angela Romero $43
11 Katy Mace $15
12 Xaden Todacheenie $44
13 Alisabeth Rich  
14 Jeremiah Martinez  
15 Bailey Knight $15
16 Matt Ross  
17 Alex Thompson $28
18 Kloey Kielich $160
19 Ashley Abbott  
20 Aiden Ruiz-Jimenez  
21 Christopher Rich  
22 Gerilynn Delegarito $100
23 Josie Herson  
24 Alyssa Burks  
25 Santi Navarrete  
26 Ian Seth Silva $29
27 Jared Basey  
28 Anthony Hernandez $50
29 Ryan Heaton  
30 Jordan Womble $5
31 Addison Harvey $20
32 Krystal Campos  
33 Korben Robinson  
34 JD Messenger  
35 Kyle Mendoza  
36 Jacob Kuhn  
37 Michael Jamael  
38 Gabriel Alvarado  
39 Kristy Mace  
40 Jamie Meuth  
41 Devan Charboneau  
     
  High Games  
  Scratch Handicap
1 Davis 280 Knight 285
2 Linares 278 Burnett 269
3 Williams 248 Heffer 267
4 Alvarez 238 Kielich 263
5 Hurst 238 A Navarrete 255
     
  Girls Scratch side event  
1 Alarez +40  
2 Linares +30*  
3 Murphy -103  
4 Prioleau -114  
5 Herson -158  
     
  U-17 scratch side event  
1 Uribarri -20  
2 Weddige -64*  
3 T Cdebaca -85  
4 Goodman -114  
5 Kielich -181  
     
  Round Leaders  
  Scratch Handicap
1 Weddige A Romero
2 Alvarez Gauna
3 Alvarez Gauna
4 Alvarez Gauna
5 Alvarez Gauna
6 Alvarez Gauna
7 Williams A Moore
8 Alvarez A Moore
9 Linares AJ Navarrete
10 Linares Gauna
11 Hurst Gauna
12 Hurst AJ Navarrete
     
TOTAL AWARDED THIS EVENT: $5,332

 

 

YOUTH NEW MEXICO OPEN - scratch    
matchplay                  
scores below include bonus pins    
                     
RANK BOWLER qual. gm 1 gm 2 gm 3 gm 4 gm 5 gm 6 TOTAL + / -
1 Hurst, Blayne 1136 242 224 219 228 218 245 2512 112
2 Alvarez, Yarelis 1240 202 189 136 235 251 246 2499 99
3 Linares, Aileen 1230 169 221 230 220 166 202 2438 38
4 Bivins, Brock 1137 185 225 242 192 252 152 2385 -15
5 Williams, Josh 1224 231 156 190 199 180 179 2359 -41
6 Harvey, Zach 1147 247 210 231 134 220 153 2342 -58
7 Cdebaca, Toby 1115 205 166 192 135 254 209 2276 -124
8 Uribarri, Daunte 1172 166 191 165 193 208 124 2219 -181
9 Davis, Will 1126 174 189 176 189 127 205 2186 -214
10 Weddige, Justin 1136 132 209 145 100 188 155 2065 -335

 

 

YOUTH NEW MEXICO OPEN - handicap
Matchplay                  
scores below include bonus pin
                   
RANK BOWLER TOTAL gm 1 gm 2 gm 3 gm 4 gm 5 gm 6 TOTAL + / -
1 Navarrete, AJ 1244 196 238 264 181 222 285 2630 230
2 Moore, Aaron 1246 231 221 199 246 232 231 2606 206
3 Heffer, Jay 1166 240 207 228 297 214 251 2603 203
4 Gauna, Eric 1286 208 209 238 215 262 164 2582 182
5 Raymond, Shaiden 1180 262 205 224 227 154 252 2504 104
6 Goodman, Michael 1212 244 170 207 213 210 243 2499 99
7 Herson, Taylor 1210 169 175 207 263 258 207 2489 89
8 Burnett, Josh 1163 202 220 227 242 196 196 2446 46
9 Murphry, Joleigh 1171 171 214 257 193 231 208 2445 45
10 Romero, Angela 1175 262 261 212 168 157 195 2430 30
11 Mace, Katy 1156 246 236 161 216 190 173 2378 -22
12 Todacheenie, Xaden 1135 191 178 177 235 210 241 2367 -33
13 Rich, Alisabeth 1188 205 167 176 232 208 184 2360 -40
14 Martinez, Jeremiah 1168 225 264 150 171 168 188 2334 -66
15 Knight, Bailey 1170 182 143 176 167 164 285 2287 -113
16 Ross, Matt 1163 188 182 210 173 167 183 2266 -134
17 Thompson, Alex 1153 145 160 194 257 165 166 2240 -160
18 Kielich, Kloey 1247 1 1 1 1 1 1 1253 -1147

 

 

 

 

YOUTH NEW MEXICO OPEN - scratch                    
24 total  bowlers; 10 qualify                    
all squads                    
                       
RANK BOWLER squad lane gm 1 gm 2 gm 3 gm 4 gm 5 gm 6 TOTAL + / -
1 Alvarez, Yarelis a 17 212 212 205 238 181 192 1240 40
2 Linares, Aileen- r b 11 170 203 278 184 192 203 1230 30
3 Williams, Josh- r c 17 214 205 191 211 190 213 1224 24
4 Uribarri, Daunte b 15 175 186 235 210 224 142 1172 -28
5 Harvey, Zach- r c 23 181 192 226 178 168 202 1147 -53
6 Bivins, Brock- r b 13 211 188 157 169 186 226 1137 -63
7 Hurst, Blayne b 11 189 215 205 198 171 158 1136 -64
8 Weddige, Justin b 15 219 166 193 195 188 175 1136 -64
9 Williams, Josh b 17 170 248 191 180 202 144 1135 -65
10 Davis, Will b 19 158 156 164 154 280 214 1126 -74
11 Hurst, Blayne- r c 15 165 170 161 184 230 216 1126 -74
12 Harvey, Zach- r b 15 212 201 186 142 195 186 1122 -78
13 Cdebaca, Toby a 19 200 195 176 207 177 160 1115 -85
                       
  above bowlers qualify for semifinals at 9 AM tomorrow              
  below bowlers may bowl the consolation event at 9:30 AM tomorrow            
                       
14 Nguyen, Nathan b 13 177 154 225 200 165 169 1090 -110
15 Prioleau, Robin c 19 167 197 184 174 176 188 1086 -114
16 Davis, Will-r  c 17 203 169 145 172 160 233 1082 -118
17 Nguyen, Nathan- r c 15 209 160 143 151 181 234 1078 -122
18 Bivins, Brock a 17 181 161 190 177 200 163 1072 -128
19 Harvey, Zach a 23 207 147 170 140 205 155 1024 -176
20 Seawright, Jonah a 17 149 191 168 214 146 152 1020 -180
21 Ellis, Morgan a 23 199 171 160 159 146 183 1018 -182
22 Harvey, Brad- r b 17 130 198 168 199 167 153 1015 -185
23 MacPhee, Tylor b 11 159 162 158 170 172 176 997 -203
24 Saul, Noah b 15 125 193 187 148 201 133 987 -213
25 Linares, Aileen a 23 163 138 158 170 158 189 976 -224
26 Saul, Noah- r c 17 121 177 180 141 182 172 973 -227
27 Cdebaca, Toby- r c 19 158 179 208 156 158 113 972 -228
28 Harvey, Brad a 17 135 189 161 225 152 108 970 -230
29 Jaramillo, Lauren a 17 155 148 166 122 179 196 966 -234
30 Cdebaca, Montana a 23 149 142 145 170 188 171 965 -235
31 Jeffries, Donius- r c 19 178 146 200 131 150 158 963 -237
32 MacPhee, Tylor- r c 17 177 120 226 128 158 150 959 -241
33 Damon, LaMarr a 23 131 179 190 146 136 172 954 -246
34 Jeffries, Donius b 17 166 161 153 180 164 130 954 -246
35 Seawright, Jonah- r c 15 179 167 151 184 138 135 954 -246
36 Fritts, Kallista b 13 151 138 160 176 171 156 952 -248
37 Thompson, Kara b 17 180 141 151 151 187 141 951 -249
38 Martinez, Jayden a 23 147 150 135 156 126 177 891 -309
39 Harvey, Brad- r c 23 136 156 142 156 167 127 884 -316
40 Martinez, Jayden- r c 23 125 167 123 115 150 180 860 -340

 

 

YOUTH NEW MEXICO OPEN - handicap                
41 total bowlers; 18 qualify                  
all squads                  
                   
RANK BOWLER squad gm 1 gm 2 gm 3 gm 4 gm 5 gm 6 TOTAL + / -
1 Gauna, Eric- r b 216 217 201 257 206 189 1286 86
2 Kielich, Kloey- r c 157 263 216 191 204 216 1247 47
3 Moore, Aaron b 210 189 186 213 213 235 1246 46
4 Navarrete, AJ- r c 191 200 168 228 254 203 1244 44
5 Goodman, Michael- r c 187 173 240 185 253 174 1212 12
6 Herson, Taylor c 190 230 156 195 198 241 1210 10
7 Rich, Alisabeth a 207 223 202 192 177 187 1188 -12
8 Raymond, Shaiden- r c 192 190 193 200 211 194 1180 -20
9 Romero, Angela a 217 182 197 187 178 214 1175 -25
10 Murphry, Joleigh- r c 153 233 204 233 177 171 1171 -29
11 Knight, Bailey a 172 206 211 207 196 178 1170 -30
12 Martinez, Jeremiah a 180 188 222 165 231 182 1168 -32
13 Heffer, Jay c 189 213 224 203 174 163 1166 -34
14 Burnett, Josh a 206 207 199 183 194 174 1163 -37
15 Ross, Matt b 182 193 202 177 254 155 1163 -37
16 Mace, Katy c 206 169 213 187 168 213 1156 -44
17 Murphy, Joleigh b 189 216 178 198 195 177 1153 -47
18 Thompson, Alex b 137 219 180 269 178 170 1153 -47
19 Todacheenie, Xaden b 170 220 163 182 201 199 1135 -65
                     
  above bowlers qualify for semifinals at 9 AM tomorrow              
  below bowlers may bowl the consolation event at 9:30 AM tomorrow          
                     
20 Abbott, Ashley b 183 181 188 202 208 171 1133 -67
21 Ruiz-Jimenez, Aiden- r c 172 177 181 198 211 187 1126 -74
22 Rich, Christopher a 180 180 187 173 207 198 1125 -75
23 Delegarito, Gerilynn c 193 167 157 224 160 224 1125 -75
24 Herson, Josie a 194 192 175 164 212 183 1120 -80
25 Burks, Alyssa c 158 185 189 212 197 177 1118 -82
26 Kielich, Kloey a 175 149 193 204 184 205 1110 -90
27 Navarrete, Santi- r c 137 174 233 190 192 177 1103 -97
28 Silva, Ian Seth- r c 154 202 176 198 163 208 1101 -99
29 Gauna, Eric a 182 155 200 183 202 178 1100 -100
30 Silva, Ian Seth a 183 185 183 182 193 173 1099 -101
31 Todacheenie, Xaden- r c 188 181 167 179 161 219 1095 -105
32 Ruiz-Jimenez, Aiden a 170 192 165 211 183 172 1093 -107
33 Burnett, Joshua- r c 178 168 206 156 211 167 1086 -114
34 Basey, Jared- r b 141 179 185 169 217 191 1082 -118
35 Hernandez, Anthony b 184 168 192 235 149 154 1082 -118
36 Heaton, Ryan a 179 173 158 208 178 178 1074 -126
37 Womble, Jordan b 188 169 162 174 196 183 1072 -128
38 Harvey, Addison c 149 175 187 173 178 210 1072 -128
39 Campos, Krystal a 144 196 160 171 176 219 1066 -134
40 Romero, Angela- r b 175 176 187 173 186 169 1066 -134
41 Robinson, Korben- r c 156 196 164 160 206 176 1058 -142
42 Raymond, Shaiden- r b 164 165 210 192 163 161 1055 -145
43 Messenger, JD- r b 165 167 199 137 218 168 1054 -146
44 Mendoza, Kyle- r c 187 176 162 141 176 208 1050 -150
45 Kuhn, Jacob c 172 174 211 151 162 178 1048 -152
46 Basey, Jared a 167 190 148 200 159 183 1047 -153
47 Jamael, Michael c 163 178 143 193 186 184 1047 -153
48 Raymond, Shaiden a 121 171 192 166 204 182 1036 -164
49 Messenger, JD a 192 147 174 173 169 173 1028 -172
50 Womble, Jordan- r c 158 153 183 165 153 216 1028 -172
51 Alvarado, Gabriel- r c 171 150 159 157 173 216 1026 -174
52 Basey, Jared- r c 171 198 164 192 176 125 1026 -174
53 Mace, Kristy c 197 185 183 146 153 155 1019 -181
54 Navarrete, AJ b 127 162 170 134 182 240 1015 -185
55 Goodman, Michael a 156 156 185 185 178 145 1005 -195
56 Mendoza, Kyle b 155 131 199 164 175 179 1003 -197
57 Navarrete, Santi b 150 186 157 144 159 207 1003 -197
58 Robinson, Korben b 175 170 157 171 161 162 996 -204
59 Hernandez, anthony- r c 135 138 194 160 193 174 994 -206
60 Alvarado, Gabriel b 145 160 148 199 182 158 992 -208
61 Meuth, Jamie b 134 190 179 181 162 132 978 -222
62 Charboneau, Devan c 130 149 133 151 168 133 864 -336

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FORMAT:

6-GAME QUALIFYING SQUADS:

Saturday September 28: 9 AM, 1 PM, 5 PM

The top 40% of each division advance to Sundayís finals

FINALS: Sunday September 29, 9 AM

6 games matchplay

Top 4 after matchplay advance to bracket finals

 

 

ENTRY FEE:

First qualifying squad:  $60  

Re-entry: $40 each (if space available)

 

PRIZE FUND:

$1000 1st place

1:6 earn scholarships

Top U-17 scratch out of $: $100

Top scratch female out of $: $100

 

 

CONSOLATION / SUNDAY ONLY EVENT:

9:30 AM, 9/29

If you miss the cut OR didnít bowl Saturday,

you can bowl this event.

Scratch & handicap, $40 entry fee

5 game qualifying round

Top 3 bowl stepladder finals

1:6 earn prizes based on entry counts

 

This event counts for DOUBLE NM-TX and All-Conference points.

 

 RESERVED BOWLERS:

9:00 AM 1:00 PM 5:00 PM
Rich, A Weddige Harmon
Bivins, B Hernandez, A Herson
Campos, K Saul Heffer
Knight, B Davis Mace, K
Heaton Robinson, Korben Mace, K
Seawright Williams, J Addison H
Goodman Newlon Burks, Alyssa
Kielich Meuth, J Delegarito, G
Alvarez, Y Thompson, K Jamael, M
Romero, A Thompson, A
Basey, J Harvey, Z
Burnett Gauna
Harvey, B Murphy, J
Damon Navarette, S
Raymond, S Navarette, AJ
Messenger
Jaramillo, B
Cdebaca T
Cdebaca M
Herson, J
Martinez, J
Linares, A
Silva I
Ellis, M
Rich, C
9 AM WAIT LIST:
1 Harvey, Z
 
3 Moore